- Działalność badawczo-rozwojowa
Działalność OC CEREL opiera się przede wszystkim na pracach badawczo-rozwojowych w zakresie wytwarzania i stosowania nowoczesnych tworzyw ceramicznych, mieszczących się w priorytetach polityki naukowej Polski i Unii Europejskiej.
Instytut Energetyki – Oddział Ceramiki „CEREL” w Boguchwale realizuje projekt dofinanasowany z Funduszy Europejskich:
Instytut Energetyki – Oddział Ceramiki „CEREL” w Boguchwale realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.1 Wsparcie infrastruktury B+R jednostek naukowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020
Instytut Energetyki Oddział Ceramiki CEREL realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich o akronimie HPT-Blade.
Instytut Energetyki Oddział Ceramiki CEREL realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich o akronimie Blue-Cer.
Instytut Energetyki Oddział Ceramiki CEREL realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich o akronimie NewSOFC.
Zakład Inżynierii Ceramicznej prowadzi badania naukowe w zakresie otrzymywania nowoczesnych materiałów ceramicznych, począwszy od sposobów wytwarzania proszków po precyzyjną obróbkę mechaniczną wyrobów po wypalaniu. W szerokim zakresie korzysta z wiedzy i współpracuje m.in. z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechniką Warszawską, Rzeszowską i Wrocławską, PAN oraz Uniwersytetami w: Cambridge, Magdeburgu, Paryżu, Lille, Metz i innymi.
Kierujemy pracami badawczo-rozwojowymi w zakresie opracowania technologii wytwarzania wysokotemperaturowych płaskich ogniw paliwowych SOFC (Solid Oxide Fuel Cells) – urządzeń do bezpośredniego przetwarzania energii chemicznej paliw gazowych na energię elektryczną. Obecnie wytwarzamy, na skalę laboratoryjną, stałotlenkowe ogniwa paliwowe zarówno na podłożu elektrolitowym (ES-SOFC) jak i anodowym (AS-SOFC).
W plikach do pobrania znajdują się prezentacje naszej działalności w zakresie SOFC:
>>>> Technologia ogniw paliwowych
Pokrewną dziedziną są badania prowadzone nad perowskitami oraz gęstymi przegrodami tlenowymi do otrzymywania czystego tlenu i procesów oxyspalania. Została opracowana kompletna technologia otrzymywania gęstych membran tlenowych od procesu wytwarzania proszków poprzez proces formowania różnych kształtów membran na procesie wypalania kończąc.
W plikach do pobrania znajdują się prezentacje naszej działalności w zakresie perowskitów i przegród tlenowych:
Innym intensywnie rozwijanym u nas obszarem badań jest wtrysk wysokociśnieniowy zarówno tworzyw korundowych, steatytowych i cyrkonowych ale również tworzyw specjalnych, m.in. do zastosowań na rdzenie łopatek turbin silników lotniczych.
W plikach do pobrania znajdują się prezentacje naszej działalności w zakresie wtrysku nisko- i wysokociśnieniowego:
Należy wspomnieć również o badaniach na polu ceramicznych pancerzy do ochrony pojazdów wojskowych realizowanych wspólnie z wojskowym zapleczem naukowym.
W ramach Programu Sektorowego INNOLOT realizujemy obecnie trzy prace badawcze [szczegóły na fotografii poniżej].
- Pliki do pobrania
- Produkcji Perowskit proszki do membran tlenowych (PL)
- Produkcji Perowskit proszki do membran tlenowych (EN)
- SOFC technologia produkcji w CEREL (PL)
- SOFC technologia produkcji w CEREL (EN)
- Rdzeni ceramiczny do łopatek turbinowych i turbosprężarek (PL)
- Technologia ogniw paliwowych w IEn
- AS-SOFC-I
- Abstract_template.doc
- Galeria